Ogólne Warunki Handlowe

1. POSTANOWIENIA WSTĘPNE

  1. Niniejsze Ogólne Warunki Handlowe (zwane dalej „OWH") spółki Pertina Group a.s., z siedzibą pod adresem Kaprova 42/14, Stare Miasto, 110 00 Praga 1, numer identyfikacyjny IČO: 18043160, zarejestrowanej w rejestrze handlowym prowadzonym przez Sąd Miejski w Pradze, dział B, wpis 27940 (zwanej dalej „Sprzedawca”) regulują zgodnie z postanowieniem § 1751 ust. 1 ustawy nr 89/2012 Dz.U. Rep. Czeskiej, Kodeks cywilny, w brzmieniu późniejszych przepisów (zwanej dalej „Kodeks cywilny”) wzajemne prawa i obowiązki stron umowy wynikające z lub na podstawie umowy sprzedaży (zwanej dalej „Umowa sprzedaży”) zawieranej między Sprzedawcą a osobą fizyczną (zwaną dalej „Kupujący”) za pośrednictwem sklepu internetowego Sprzedawcy. Sklep internetowy jest prowadzony przez Sprzedawcę na stronie internetowej znajdującej się pod adresem www.lexibook.pl (dalej „strona internetowa”), za pośrednictwem interfejsu strony internetowej (dalej „interfejs sklepu internetowego“).
  2. Ogólne Warunki Handlowe nie mają zastosowania do przypadków, gdy osoba, która zamierza kupić towar od Sprzedawcy, jest osobą prawną lub osobą, która działa przy zamawianiu towaru w ramach swojej działalności gospodarczej lub w ramach wykonywania swojego wolnego zawodu.
  3. W Umowie sprzedaży można uzgodnić postanowienia odstępujące od OWH. Postanowienia odstępujące zawarte w Umowie sprzedaży mają pierwszeństwo przed postanowieniami OWH.
  4. Postanowienia OWH są integralną częścią Umowy sprzedaży. Umowa sprzedaży i OWH są sporządzone w języku polskim. Umowę sprzedaży można zawrzeć w języku polskim.
  5. Sprzedawca może zmieniać lub uzupełniać treść OWH. Niniejsze postanowienie nie narusza praw i obowiązków powstałych podczas obowiązywania poprzedniej wersji OWH.
  6. Niniejsze OWH są ważne od 01.06.2024 r.

 

2. KONTO UŻYTKOWNIKA

  1. Na podstawie rejestracji Kupującego dokonanej na stronie internetowej, kupujący może uzyskać dostęp do swojego interfejsu użytkownika (dalej „konto użytkownika“). Z konta użytkownika, lub bez rejestracji bezpośrednio z interfejsu sklepu internetowego, Kupujący może składać zamówienia na produkty.
  2. Podczas rejestracji na stronie internetowej i składania zamówienia na produkty Kupujący jest zobowiązany do podania prawidłowych i prawdziwych danych. Wszystkie dane podane na koncie użytkownika Kupujący jest zobowiązany aktualizować w przypadku jakiejkolwiek ich zmiany. Dane podane przez Kupującego na koncie użytkownika i przy składaniu zamówienia na produkty są uznawane przez Sprzedawcę za prawidłowe.
  3. Dostęp do konta użytkownika jest zabezpieczony nazwą użytkownika i hasłem. Kupujący jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy informacji niezbędnych do dostępu do jego konta użytkownika.
  4. Kupujący nie ma prawa umożliwiać korzystania z konta użytkownika osobom trzecim.
  5. Sprzedawca może usunąć konto użytkownika, zwłaszcza w przypadku, gdy Kupujący nie korzysta ze swojego konta użytkownika ponad rok, lub w przypadku, gdy Kupujący narusza swoje obowiązki wynikające z Umowy sprzedaży (w tym OWH).
  6. Kupujący przyjmuje do wiadomości, że konto użytkownika może nie być dostępne nieprzerwanie, zwłaszcza ze względu na konieczność konserwacji sprzętu i oprogramowania Sprzedawcy lub konieczność konserwacji sprzętu i oprogramowania osób trzecich.

 

3. ZAWARCIE UMOWY SPRZEDAŻY

  1. Wszystkie prezentacje produktów umieszczone w interfejsie internetowym sklepu mają charakter informacyjny, a Sprzedawca nie jest zobowiązany do zawarcia Umowy sprzedaży dotyczącej tych produktów. Przepis § 1732 ust. 2 Kodeksu cywilnego nie jest stosowany.
  2. Interfejs sklepu internetowego zawiera informacje o produktach, w tym o cenach poszczególnych produktów i kosztach zwrotu produktów, jeżeli ze względu na swoją naturę produkty nie mogą być zwrócone zwykłą drogą pocztową. Ceny produktów są podawane z uwzględnieniem podatku VAT i wszystkich związanych opłat. Ceny produktów są ważne przez okres, w  którym są wyświetlane w interfejsie sklepu internetowego. Ceny produktów nie są dostosowywane do osoby Kupującej na podstawie zautomatyzowanego podejmowania decyzji. Niniejsze postanowienie nie ogranicza możliwości Sprzedawcy zawarcia Umowy sprzedaży na indywidualnie uzgodnionych warunkach.
  3. Interfejs sklepu internetowego zawiera również informacje o kosztach związanych z pakowaniem i dostawą produktów oraz o sposobie i czasie dostarczenia produktów. Informacje o kosztach związanych z pakowaniem i dostawą produktów podane w interfejsie sklepu internetowego obowiązują tylko w przypadkach, gdy towar jest dostarczany na terytorium Polski. W przypadku, gdy Sprzedawca oferuje bezpłatną dostawę tpwaru, warunkiem powstania prawa do bezpłatnej dostawy towaru ze strony Kupującego jest zapłacenie minimalnej łącznej ceny zakupu dostarczanego towaru w wysokości określonej w interfejsie  sklepu internetowego. W przypadku, gdy dojdzie do częściowego odstąpienia od Umowy sprzedaży przez Kupującego i łączna cena zakupu towaru, od którego nie doszło do odstąpienia od Umowy przez Kupującego, nie osiąga minimalnej kwoty, która jest wymagana do powstania prawa do bezpłatnej dostawy towaru zgodnie z poprzednim zdaniem, prawo Kupującego do bezpłatnej dostawy towaru wygasa i Kupujący jest zobowiązany do zapłaty za dostawę towaru Sprzedawcy.
  4. Aby złożyć zamówienie na produkty, Kupujący wypełnia formularz zamówienia w interfejsie sklepu internetowego. Formularz zamówienia zawiera przede wszystkim informacje o:
    1. zamawianym towarze (zamawiany towar Kupujący "wkłada" do elektronicznego koszyka zakupowego interfejsu sklepu internetowego),
    2. sposobie zapłaty ceny zakupu towaru, dane o żądanym sposobie dostarczenia zamówionego towaru i
    3. informacje o kosztach związanych z dostarczeniem towaru (zwane dalej „zamówieniem“).
  5. Przed wysłaniem zamówienia do Kupującego Kupującemu umożliwia się sprawdzenie i zmianę danych, które wprowadził do zamówienia, również ze względu na możliwość wykrycia i skorygowania błędów powstałych podczas wprowadzania danych do zamówienia. Zamówienie jest wysyłane przez Kupującego do Sprzedawcy poprzez kliknięcie przycisku „Zakończ zamówienie (zapłać)”. Dane podane w zamówieniu są uznawane przez Sprzedawcę za prawidłowe. Sprzedawca niezwłocznie po otrzymaniu zamówienia potwierdza jego otrzymanie Kupującemu za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres mailowy Kupującego podany na koncie użytkownika lub w zamówieniu (zwany dalej „adresem mailowym Kupującego“).
  6. Sprzedawca ma zawsze prawo, w zależności od charakteru zamówienia (ilość towarów, wysokość ceny zakupu, przewidywane koszty dostawy), poprosić Kupującego o dodatkowe potwierdzenie zamówienia (na przykład na piśmie lub telefonicznie).
  7. Stosunek umowny między Sprzedawcą a Kupującym powstaje przez dostarczenie akceptacji zamówienia (akceptacji), która jest wysyłana przez Sprzedawcę do Kupującego za pomocą poczty elektronicznej na adres mialowy Kupującego.
  8. Kupujący wyraża zgodę na korzystanie ze środków komunikacji na odległość przy zawieraniu Umowy sprzedaży. Koszty poniesione przez Kupującego w związku z korzystaniem ze środków komunikacji na odległość w związku z zawarciem Umowy sprzedaży (koszty połączenia internetowego, koszty rozmów telefonicznych) pokrywa sam Kupujący, przy czym te koszty nie różnią się od stawki podstawowej.

 

4. CENA TOWARU I WARUNKI PŁATNOŚCI

  1. Cenę towaru i ewentualne koszty związane z dostarczeniem towaru zgodnie z Umową sprzedaży Kupujący może zapłacić sprzedawcy kilkoma sposobami, w zależności od aktualnych warunków i metod płatności dostępnych na naszej stronie internetowej www.lexibook.pl. Niektóre z oferowanych opcji płatności mogą być następujące:
    1. z góry bezgotówkowo przelewem na konto Sprzedawcy (numer konta różni się w zależności od kraju, z którego Kupujący składa zamówienie);
    2. z góry bezgotówkowo kartą płatniczą;
    3. Apple Pay;
    4. Google Pay;
    5. PayPal;
    6. za pośrednictwem kredytu udzielonego przez osobę trzecią;
    7. przy odbiorze towaru za pobraniem w punkcie odbioru lub u przewoźnika przy dostarczeniu zgodnie z warunkami wybranego przewoźnika i jego możliwościami technicznymi (gotówką lub kartą płatniczą); dostępność opcji płatności za pobraniem może różnić się w zależności od kraju, z którego Kupujący składa zamówienie;
    8. z góry bezgotówkowo za pośrednictwem innego systemu płatności, w zależności od aktualnych warunków i metod płatności dostępnych na naszej stronie internetowej.
  2. Sprzedawca zastrzega sobie prawo do wykluczenia w poszczególnych przypadkach określonego sposobu płatności.
  3. Wraz z ceną sprzedaży Kupujący jest zobowiązany zapłacić Sprzedawcy również koszty związane z pakowaniem i dostawą towaru w uzgodnionej wysokości. Jeżeli nie jest wyraźnie stwierdzone inaczej, cena zakupu obejmuje również koszty związane z dostarczeniem towaru.
  4. Sprzedawca nie wymaga od Kupującego zaliczki ani innej podobnej płatności. Niniejsze postanowienie nie narusza postanowienia pkt 4.7 regulaminu dotyczącego obowiązku zapłaty ceny zakupu z góry.
  5. W przypadku płatności gotówką, za pobraniem lub w punkcie odbioru przesyłek, cena sprzedaży jest wymagalna przy odbiorze towaru. W przypadku płatności bezgotówkowej cena sprzedaży jest wymagalna w ciągu 7 dni od zawarcia Umowy sprzedaży.
  6. W przypadku płatności bezgotówkowej Kupujący jest zobowiązany do zapłaty ceny sprzedaży towaru wraz z podaniem numeru referencyjnego płatności. W przypadku płatności bezgotówkowej zobowiązanie Kupującego do zapłaty ceny sprzedaży jest spełnione w momencie przelania odpowiedniej kwoty na konto Sprzedawcy.
  7. Sprzedawca ma prawo, zwłaszcza w przypadku, gdy nie dojdzie do dodatkowego potwierdzenia zamówienia przez Kupującego (pkt 3.6), żądać zapłaty pełnej ceny sprzedaży jeszcze przed wysłaniem towaru do Kupującego. Przepis § 2119 ust. 1 Kodeksu cywilnego nie jest stosowany.
  8. Ewentualne zniżki z ceny towaru udzielone przez Sprzedawcę Kupującemu nie mogą być łączone
  9. Jeżeli jest to powszechne w obrocie handlowym lub jeżeli jest tak określone w przepisach powszechnie obowiązującego prawa, Sprzedawca wystawia Kupującemu dokument podatkowy - fakturę dotyczącą płatności dokonywanych na podstawie Umowy sprzedaży. Sprzedawca jest płatnikiem podatku VAT. Dokument podatkowy - fakturę wystawia Sprzedawca Kupującemu po zapłaceniu ceny towaru i wysyła go w formie elektronicznej na adres mailowy Kupującego.

 

5. ODSTĄPIENIE OD UMOWY SPRZEDAŻY

  1. Kupujący przyjmuje do wiadomości, że zgodnie z § 1837 Kodeksu Cywilnego, nie można odstąpić od umowy sprzedaży dotyczącej dostawy:
    1. towaru wyprodukowanego na żądanie Kupującego lub dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb,
    2. towaru, który ulega szybkiemu zepsuciu lub towaru o krótkim terminie przydatności do spożycia, a także towaru, który po dostarczeniu ze względu na swoją naturę został nieodwracalnie połączony z innym towarem,
    3. towaru w zapieczętowanym opakowaniu, które ze względów ochrony zdrowia lub higieny nie nadaje się do zwrotu po jego otwarciu przez Kupującego, oraz
    4. nagrania dźwiękowego lub wizualnego lub oprogramowania komputerowego w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli zostało otwarte przez Kupującego.
  2. Jeżeli nie jest to przypadek opisany w pkt. 5.1 OWH lub inny przypadek, w którym nie można odstąpić od Umowy sprzedaży, Kupujący może odstąpić od Umowy sprzedaży w ciągu trzydziestu (30) dni od dnia, w którym Kupujący lub osoba trzecia wskazana przez niego, inna niż przewoźnik, odbierze towar, lub:
    1. ostatnią sztukę towaru, jeżeli Kupujący zamówił w ramach jednego zamówienia kilka sztuk towaru dostarczanych osobno,
    2. ostatnią pozycję lub część dostawy towaru składającego się z kilku pozycji lub części, lub
    3. pierwszą dostawę towaru, jeżeli w umowie przewidziano regularne dostawy towaru przez określony czas.
  3. Odstąpienie od Umowy sprzedaży musi być wysłane do Sprzedawcy w terminie określonym w pkt. 5.2 OWH. Do odstąpienia od Umowy sprzedaży Kupujący może skorzystać z formularza dostarczanego przez Sprzedawcę, który stanowi załącznik do OWH. Odstąpienie od Umowy sprzedaży może być wysyłane m.in. na adres siedziby Sprzedawcy lub na adres mailowy Sprzedawcy info@lexibook.pl.
  4. W przypadku odstąpienia od Umowy sprzedaży Umowa sprzedaży jest anulowana od początku. Kupujący odsyła towar do Sprzedawcy bez zbędnej zwłoki, najpóźniej w ciągu czternastu (14) dni od odstąpienia od umowy, chyba że Sprzedawca zaoferował, że sam odbierze towar. Termin określony w poprzednim zdaniu jest zachowany, jeżeli Kupujący odesłał towar przed upływem tego terminu. Jeżeli Kupujący odstąpi od Umowy sprzedaży, ponosi koszty związane z odesłaniem towaru do Sprzedawcy, nawet jeżeli towar nie może być zwrócony ze względu na swoją naturę drogą pocztową.
  5. Kupujący może skorzystać z bezpłatnego zwrotu towaru, jeżeli Sprzedawca oferuje taką możliwość na warunkach i w sposób określony przez Sprzedawcę.
  6. W przypadku odstąpienia od Umowy sprzedaży zgodnie z pkt. 5.2 OWH Sprzedawca zwraca Kupującemu otrzymane od niego środki pieniężne w ciągu czternastu (14) dni od dnia odstąpienia od Umowy sprzedaży, w ten sam sposób, w jaki Sprzedawca otrzymał je od Kupującego. Sprzedawca ma również prawo zwrócić świadczenie otrzymane od Kupującego już przy zwrocie towaru przez Kupującego lub w inny sposób, jeżeli Kupujący wyrazi na to zgodę i nie powstaną mu przez to dodatkowe koszty. Jeżeli Kupujący odstąpi od Umowy sprzedaży, Sprzedawca nie jest zobowiązany zwrócić otrzymane środki pieniężne Kupującemu wcześniej, niż Sprzedawca otrzyma towar lub Kupujący udowodni, że odesłał towar, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
  7. Roszczenie o odszkodowanie za szkody powstałe na towarze Sprzedawca ma prawo jednostronnie zaliczyć na poczet roszczenia Kupującego o zwrot ceny sprzedaży.
  8. W przypadkach, gdy Kupujący ma prawo do odstąpienia od Umowy sprzedaży zgodnie z § 1829 ust. 1 Kodeksu Cywilnego, Sprzedawca ma również prawo do odstąpienia od Umowy sprzedaży w dowolnym momencie do momentu odbioru towaru przez Kupującego. W takim przypadku Sprzedawca zwraca Kupującemu cenę sprzedaży bez zbędnej zwłoki, bezgotówkowo na konto wskazane przez Kupującego.
  9. Jeżeli wraz z towarem Kupujący otrzymał prezent, umowa darowizny między Sprzedawcą a Kupującym jest zawarta z zastrzeżeniem rozwiązania, że jeżeli Kupujący odstąpi od Umowy sprzedaży, umowa darowizny dotycząca takiego prezentu traci moc i Kupujący jest zobowiązany zwrócić Sprzedawcy wraz z towarem również otrzymany prezent.

 

6. TRANSPORT I DOSTAWA TOWARU

  1. Jeżeli sposób transportu jest uzgodniony na podstawie specjalnego żądania Kupującego, Kupujący ponosi ryzyko i ewentualne dodatkowe koszty związane z tym sposobem transportu.
  2. Jeżeli sprzedawca jest zobowiązany dostarczyć towar na miejsce wskazane przez Kupującego w zamówieniu, Kupujący jest zobowiązany odebrać towar w momencie dostawy.
  3. Jeżeli z przyczyn po stronie Kupującego konieczne jest powtórne dostarczenie towaru lub dostarczenie go w inny sposób niż określono w zamówieniu, Kupujący jest zobowiązany pokryć koszty związane z powtórnym dostarczeniem towaru lub koszty związane z innym sposobem dostarczenia.
  4. Przy odbiorze towaru od przewoźnika Kupujący jest zobowiązany sprawdzić, czy opakowanie towaru nie jest uszkodzone, i w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek wad niezwłocznie zgłosić to przewoźnikowi. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia opakowania wskazującego na nieuprawnioną ingerencję w przesyłkę Kupujący nie musi odbierać przesyłki od przewoźnika. Prawa Kupującego wynikające z odpowiedzialności za wady towaru i inne prawa Kupującego wynikające z obowiązujących przepisów prawa nie są przez to naruszone.
  5. Dalsze prawa i obowiązki stron w zakresie transportu towaru mogą regulować szczególne warunki dostawy Sprzedawcy, jeżeli zostały one wydane przez Sprzedawcę.

 

7. PRAWA Z TYTUŁU NIEWŁAŚCIWEGO WYKONANIA

  1. Prawa i obowiązki stron umowy dotyczące praw z tytułu niewłaściwego wykonania podlegają odpowiednim ogólnie obowiązującym przepisom prawnym (w szczególności przepisom § 1914-1925, § 2099-2117 i § 2161-2174b Kodeksu cywilnego oraz ustawie nr 634/1992 Dz. U., o ochronie konsumentów, w późniejszym brzmieniu).
  2. Jeżeli przedmiotem zakupu jest rzecz materialna, która jest połączona z treścią cyfrową lub usługą treści cyfrowej w taki sposób, że bez nich nie mogłaby spełniać swojej funkcji (dalej „rzecz z cechami cyfrowymi”), zastosowanie mają również przepisy dotyczące odpowiedzialności Sprzedawcy za wady dotyczące dostarczania treści cyfrowych lub usług treści cyfrowej, nawet jeśli są one świadczone przez osobę trzecią. Nie dotyczy to przypadku, gdy z treści Umowy sprzedaży oraz z natury rzeczy wynika, że są one dostarczane oddzielnie.
  3. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność w stosunku do Kupującego, że rzecz w chwili jej odbioru nie ma wad. W szczególności Sprzedawca ponosi odpowiedzialność w stosunku do Kupującego, że rzecz:
    1. odpowiada opisowi, rodzajowi i ilości, a także jakości, funkcjonalności, kompatybilności, interoperacyjności i innym uzgodnionym cechom,
    2. jest odpowiednia do celu, do którego ją Kupujący przeznacza i z którym sprzedawca się zgodził, oraz
    3. jest dostarczona z uzgodnionymi akcesoriami i instrukcjami dotyczącymi użytkowania, w tym instrukcją montażu lub instalacji.
  4. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność w stosunku do Kupującego, że oprócz uzgodnionych cech:
    1. rzecz jest odpowiednia do celu, do którego rzecz tego rodzaju zwykle jest używana, również z uwzględnieniem praw osób trzecich, przepisów prawnych, norm technicznych lub kodeksów postępowania w danej branży, jeżeli nie ma norm technicznych,
    2. rzecz ilością, jakością i innymi cechami, w tym trwałością, funkcjonalnością, kompatybilnością i bezpieczeństwem, odpowiada zwyczajowym cechom rzeczy tego samego rodzaju, które Kupujący może rozsądnie oczekiwać, również z uwzględnieniem publicznych oświadczeń Sprzedawcy lub innej osoby w tym samym łańcuchu umownym, w szczególności reklamy lub oznaczeń, chyba że Sprzedawca wykaże, że nie był tego świadomy lub że w chwili zawarcia Umowy sprzedaży było to zmienione w sposób przynajmniej porównywalny z tym, w jaki sposób to zostało zrobione, lub że nie mogło to mieć wpływu na decyzję o zakupie,
    3. rzecz jest dostarczona z akcesoriami, w tym opakowaniem, instrukcją montażu i innymi instrukcjami dotyczącymi użytkowania, których Kupujący może rozsądnie oczekiwać, oraz
    4. rzecz odpowiada jakością lub wykonaniem próbce lub wzorcowi, które Sprzedawca dostarczył Kupującemu przed zawarciem Umowy sprzedaży.
  5. Postanowienia pkt. 7.4 OWH nie mają zastosowania w przypadku, gdy Sprzedawca przed zawarciem Umowy sprzedaży poinformował Kupującego, że pewna cecha rzeczy się różni i Kupujący wyraźnie zgodził się na to przy zawieraniu Umowy sprzedaży.
  6. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność w stosunku do Kupującego również za wady spowodowane niewłaściwym montażem lub instalacją, które zostały wykonane przez Sprzedawcę lub na jego odpowiedzialność zgodnie z Umową sprzedaży. Dotyczy to również przypadku, gdy montaż lub instalacja zostały wykonane przez Kupującego i wada wynika z braku w instrukcji, którą dostarczył Sprzedawca lub dostawca treści cyfrowej lub usługi treści cyfrowej, jeśli chodzi o rzecz z cechami cyfrowymi.
  7. Jeżeli wada ujawni się w ciągu jednego roku od odbioru, uważa się, że wada istniała już w chwili odbioru, chyba że jej charakter lub wady wykluczają to. Okres ten nie biegnie przez czas, w którym Kupujący nie może używać rzeczy, jeżeli zgłosił uzasadnioną wadę.
  8. Jeżeli przedmiotem zakupu jest rzecz z cechami cyfrowymi, Sprzedawca zapewnia, że Kupującemu będą dostarczane uzgodnione aktualizacje treści cyfrowych lub usługi treści cyfrowej. Oprócz uzgodnionych aktualizacji Sprzedawca zapewnia, że Kupującemu będą dostarczane aktualizacje, które są niezbędne, aby rzecz zachowała cechy zgodnie z pkt. 7.3 i pkt. 7.4 OWH oraz że zostanie poinformowany o ich dostępności
    1. przez okres dwóch lat, jeżeli zgodnie z umową sprzedaży treść cyfrowa lub usługa treści cyfrowej mają być świadczone systematycznie przez określony czas, a jeżeli świadczenie ma trwać dłużej niż dwa lata, przez cały ten czas,
    2. przez czas, który kupujący może rozsądnie oczekiwać, jeżeli zgodnie z umową sprzedaży treść cyfrowa lub usługa treści cyfrowej mają być świadczone jednorazowo; ocenia się to na podstawie rodzaju i celu rzeczy, charakteru treści cyfrowej lub usługi treści cyfrowej oraz uwzględniając okoliczności zawarcia umowy kupna i charakter zobowiązania.
  9. Postanowienia pkt. 7.8 OWH nie mają zastosowania w przypadku, gdy Sprzedawca przed zawarciem Umowy sprzedaży poinformował Kupującego, że aktualizacje nie będą dostarczane i Kupujący wyraźnie zgodził się na to przy zawieraniu Umowy sprzedaży.
  10. Jeżeli Kupujący nie przeprowadził aktualizacji w odpowiednim czasie, nie ma prawa do reklamacji, która powstała tylko w wyniku nieprzeprowadzonej aktualizacji. Nie dotyczy to przypadku, gdy Kupujący nie został poinformowany o aktualizacji lub o konsekwencjach jej nieprzeprowadzenia lub gdy nieprzeprowadził aktualizacji lub przeprowadził ją nieprawidłowo z powodu braku w instrukcji. Jeżeli zgodnie z umową sprzedaży treść cyfrowa lub usługa treści cyfrowej mają być świadczone systematycznie przez określony czas i jeżeli wada ujawni się lub pojawi się w okresie określonym w pkt. 7.8.1 i pkt. 7.8.2 OWH, uważa się, że treść cyfrowa lub usługa treści cyfrowej są dostarczane wadliwie.
  11. Kupujący może zgłosić wadę, która ujawni się na rzeczy w ciągu dwóch lat od odbioru. Jeżeli przedmiotem zakupu jest rzecz z cechami cyfrowymi i zgodnie z umową sprzedaży treść cyfrowa lub usługa treści cyfrowej mają być świadczone systematycznie przez określony czas, Kupujący może zgłosić wadę, która ujawni się lub pojawi się na nich w ciągu dwóch lat od odbioru. Jeżeli ma być świadczone przez dłuższy okres niż dwa lata, Kupujący ma prawo do reklamacji, która ujawni się lub pojawi się w tym okresie. Jeżeli Kupujący zgłosił uzasadnioną wadę Sprzedawcy, okres na zgłoszenie wady nie biegnie przez czas, w którym Kupujący nie może używać rzeczy.
  12. Jeżeli rzecz ma wadę, Kupujący może żądać jej usunięcia. Według swojego wyboru może żądać dostarczenia nowej rzeczy bez wad lub naprawy rzeczy, chyba że wybrany sposób usunięcia wady jest niemożliwy lub w porównaniu do drugiego niewspółmiernie kosztowny; ocenia się to zwłaszcza z uwzględnieniem istotności wady, wartości, jaką rzecz miałaby bez wady, oraz tego, czy wada może zostać usunięta drugim sposobem bez znacznych trudności dla Kupującego. Sprzedawca może odmówić usunięcia wady, jeżeli jest to niemożliwe lub niewspółmiernie kosztowne, zwłaszcza z uwzględnieniem istotności wady i wartości, jaką rzecz miałaby bez wady.
  13. Sprzedawca usunie wadę w odpowiednim czasie po zgłoszeniu wady, tak aby nie spowodować Kupującemu znacznych trudności, uwzględniając charakter rzeczy i cel, dla którego Kupujący ją zakupił. Sprzedawca ponosi koszty związane z usunięciem wady. Jeżeli wymaga to demontażu rzeczy, którego montaż został wykonany zgodnie z charakterem i celem rzeczy, zanim wada się ujawniła, Sprzedawca przeprowadza demontaż wadliwej rzeczy i montaż naprawionej lub nowej rzeczy lub pokrywa związane z tym koszty.
  14. Kupujący może żądać odpowiedniego obniżenia ceny lub odstąpić od Umowy sprzedaży, jeżeli:
    1. Sprzedawca odmówił usunięcia wady lub jej nie usunął zgodnie z pkt. 7.13 OWH,
    2. wada ujawnia się powtórnie,
    3. wada jest istotnym naruszeniem umowy sprzedaży lub
    4. z oświadczeń Sprzedawcy lub z okoliczności wynika, że wada nie zostanie usunięta w odpowiednim czasie lub bez znacznych trudności dla Kupującego.
  15. Jeżeli wada rzeczy jest nieznaczna, Kupujący nie może odstąpić od Umowy sprzedaży (w rozumieniu pkt. 7.14 OWH); zakłada się, że wada rzeczy nie jest nieznaczna. Jeżeli Kupujący odstąpi od Umowy sprzedaży, Sprzedawca zwróci Kupującemu cenę sprzedaży bez zbędnej zwłoki po otrzymaniu rzeczy lub po tym, jak Kupujący wykaże, że rzecz została wysłana.
  16. Wadę można zgłosić Sprzedawcy, u którego rzecz została kupiona. Jeżeli jednak naprawy ma dokonać inna osoba, która znajduje się w miejscu miejscu bliższym dla Sprzedawcy lub Kupującego, Kupujący zgłasza wadę temu, kto jest wyznaczony do przeprowadzenia naprawy.
  17. Z wyjątkiem przypadków, gdy naprawę wykonuje inna osoba, Sprzedawca jest obowiązany przyjąć reklamację w dowolnym punkcie sprzedaży, w którym przyjęcie reklamacji jest możliwe z uwzględnieniem asortymentu oferowanych produktów lub świadczonych usług, a także w swojej siedzibie. Sprzedawca jest obowiązany wydać Kupującemu pisemne potwierdzenie złożenia reklamacji, w którym poda datę zgłoszenia reklamacji, jej treść, sposób rozpatrzenia reklamacji żądany przez Kupującego oraz dane kontaktowe Kupującego w celu przekazania informacji o rozpatrzeniu reklamacji. Ten obowiązek dotyczy również innych osób wyznaczonych do przeprowadzenia naprawy.
  18. Reklamację, w tym usunięcie wady, należy rozpatrzyć i Kupującego należy o tym poinformować najpóźniej w ciągu trzydziestu (30) dni od daty zgłoszenia reklamacji, jeżeli Sprzedawca nie uzgodni z Kupującym dłuższego terminu. Jeżeli przedmiotem zobowiązania jest dostarczenie treści cyfrowej, w tym treści cyfrowej dostarczonej na nośniku materialnym, lub usługi treści cyfrowej, reklamację należy rozpatrzyć w odpowiednim czasie z uwzględnieniem charakteru treści cyfrowej lub usługi treści cyfrowej i celu, dla którego została zażądana przez kupującego.
  19. Po bezskutecznym upływie terminu określonego w pkt. 7.18 OWH Kupujący może odstąpić od Umowy sprzedaży lub żądać odpowiedniej obniżki ceny.
  20. Sprzedawca jest obowiązany wydać Kupującemu potwierdzenie daty i sposobu rozpatrzenia reklamacji, w tym potwierdzenie wykonania naprawy oraz czas jej trwania, lub pisemne uzasadnienie odrzucenia reklamacji. Ten obowiązek dotyczy również innych osób wyznaczonych do przeprowadzenia naprawy.
  21. Prawa z tytułu odpowiedzialności za wady towaru można w szczególności zgłosić drogą elektroniczną na adres info@lexibook.pl.
  22. Kto ma prawo z tytułu niewłaściwego wykonania, ma również prawo do zwrotu kosztów poniesionych w celu wykonania tego prawa. Jeżeli Kupujący nie zgłosi prawa do zwrotu w ciągu jednego miesiąca od upływu terminu, w którym należy zgłosić wadę, sąd nie przyzna prawa do zwrotu, jeżeli Sprzedawca zarzuci, że prawo do zwrotu nie zostało zgłoszone na czas.
  23. Inne prawa i obowiązki stron związane z odpowiedzialnością Sprzedawcy za wady można uregulować w regulaminie reklamacji Sprzedawcy.
  24. Sprzedawca lub inna osoba może również udzielić Kupującemu gwarancji jakości ponad jego ustawowe prawa z tytułu niewłaściwego wykonania.

 

8.  INNE PRAWA I OBOWIĄZKI STRON UMOWY

  1. Kupujący staje się właścicielem towaru po zapłaceniu całej ceny sprzedaży.
  2. Sprzedawca nie jest związany z Kupującym żadnymi kodeksami postępowania w rozumieniu § 1820 ust. 1 lit. n) Kodeksu cywilnego.
  3. Rozpatrywanie skarg konsumentów zapewnia Sprzedawca za pośrednictwem poczty elektronicznej. Skargi można przesyłać na adres mailowy Sprzedawcy. Sprzedawca przesyła informacje o rozpatrzeniu skargi Kupującego na adres mailowy Kupującego. Sprzedawca nie ustala innych zasad rozpatrywania skarg.
  4. Do pozasądowego rozstrzygania sporów konsumenckich wynikających z umowy sprzedaży właściwy jest Czeski Urząd ds. Ochrony Konsumentów, z siedzibą przy ulicy Štěpánská 567/15, 120 00 Praga 2, numer identyfikacji podatkowej: 000 20 869, adres internetowy: https://www.coi.cz/en/. Platformę do rozstrzygania sporów online znajdującą się pod adresem internetowym http://ec.europa.eu/consumers/odr można wykorzystać do rozstrzygania sporów między Sprzedawcą a Kupującym wynikających z umowy sprzedaży.
  5. Europejskie Centrum Konsumenckie w Republice Czeskiej, z siedzibą przy ulicy Štěpánská 567/15, 120 00 Praga 2, adres internetowy: https://evropskyspotrebitel.cz/en/ jest miejscem kontaktowym zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie rozstrzygania sporów konsumenckich online oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE (rozporządzenie w sprawie rozstrzygania sporów konsumenckich online).
  6. Kupujący może złożyć skargę do organu nadzoru lub organu państwowego. Sprzedawca ma prawo do sprzedaży towarów na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Kontrolę działalności gospodarczej przeprowadza właściwy urząd ds. działalności gospodarczej. Nadzór nad ochroną danych osobowych sprawuje Urząd Ochrony Danych Osobowych. Czeski Urząd ds. Ochrony Konsumentów sprawuje kontrolę m.in. nad przestrzeganiem kodeksu cywilnego i ustawy nr 634/1992 Dz.U. Rep. Czeskiej o ochronie konsumentów, w obowiązującym brzmieniu.
  7. Kupujący ponosi ryzyko zmiany okoliczności w rozumieniu § 1765 ust. 2 Kodeksu cywilnego.

 

9.  OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

  1. Spełnienie obowiązku informacyjnego wobec kupującego zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) (dalej „rozporządzenie GDPR”) w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych Kupującego w celu wykonania umowy sprzedaży, w celu prowadzenia negocjacji dotyczących umowy sprzedaży oraz w celu spełnienia obowiązków prawnych Sprzedawcy spełnia Sprzedawca za pośrednictwem odrębnego dokumentu.

 

10.  WYSYŁANIE KOMUNIKATÓW HANDLOWYCH I ZAPISYWANIE PLIKÓW COOKIES

  1. Kupujący wyraża zgodę zgodnie z § 7 ust. 2 ustawy nr 480/2004 Dz.U. Rep. Czeskiej, o niektórych usługach społeczeństwa informacyjnego i zmianie niektórych ustaw (ustawa o niektórych usługach społeczeństwa informacyjnego), w obowiązującym brzmieniu, na wysyłanie komunikatów handlowych przez Sprzedawcę na adres mailowy lub numer telefonu Kupującego. Spełnienie obowiązku informacyjnego wobec Kupującego zgodnie z art. 13 rozporządzenia RODO w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych Kupującego w celu wysyłania komunikatów handlowych Sprzedawca spełnia za pośrednictwem odrębnego dokumentu.
  2. Sprzedawca spełnia swoje obowiązki prawne związane z ewentualnym zapisywaniem plików cookies na urządzeniu Kupującego za pomocą odrębnego dokumentu.

 

11.  DORĘCZANIE KORESPONDENCJI

  1. Może być doręczana Kupującemu na adres mailowy Kupującego.

 

12.  POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Jeżeli stosunek wynikający z umowy sprzedaży ma element międzynarodowy (zagraniczny), strony ustalają, że stosunek podlega prawu czeskiemu. Wybór prawa zgodnie z poprzednim zdaniem nie pozbawia Kupującego, który jest konsumentem, ochrony przewidzianej przepisami prawnymi, od których nie można umownie odstąpić, a które w przypadku braku wyboru prawa stosowałyby się zgodnie z przepisami art. 6 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I).
  2. Jeżeli któreś z postanowień niniejszych OWH jest nieważne lub nieskuteczne lub staje się takim, w miejscu nieważnego postanowienia stosuje się postanowienie, które najlepiej odzwierciedla cel nieważnego postanowienia. Nieważność lub nieskuteczność jednego postanowienia nie wpływa na ważność pozostałych postanowień.
  3. Umowa sprzedaży wraz z OWH jest archiwizowana przez Sprzedawcę w formie elektronicznej i nie jest po zarchiwizowaniu dostępna dla Kupującego bez dodatkowego dostępu.
  4. Załącznikiem do OWH jest wzór formularza odstąpienia od umowy sprzedaży.
  5. Dane kontaktowe sprzedawcy: siedziba Pertina Group a.s., Kaprova 42/14, Staré Město, 110 00 Praga 1, adres mailowy info@lexibook.pl. Sprzedawca nie udostępnia innego środka komunikacji online.